Egyéb hasznos információk

Búzacsíra, búzafű: a búzát egy bögre vízben áztatom -épp hogy ellepje a víz-, majd két napra hűtőszekrénybe rakom. Ezt követően csírázó tálba egyenletesen elterítem. A búzát naponta folyóvízzel átmosom. A búza pár nap alatt - fénytől, hőmérséklettől függően- csírázásnak indul. A búzacsíra 2-3 cm. Fogyasztásra több megoldás is létezik pl. joghurtba, salátába keverve. A csírázást követően 8-10 cm magasság elérésével kapjuk a búzafüvet, melynek levét speciális préssel kisajtolunk.

A sötétzöld - erőteljes fűszagú - léhez, hatásfokozás érdekében adható méz, aszkorbinsav, 1/2 dl fehérbor.

A búzafű lé frissen fogyasztható

 

Birkapörkölt, ahogy én csinálom:

10 kg húshoz 1 kg hagyma, 2 kismarék só (1 dkg /kg), 1/2 evőkanál bors, 1/2 kg zsír, 1-2 gerezd foghagyma, kávéskanál őrölt kömény, ízlés szerint 1-3 db csöves édes és csípős szárított pirospaprika, 1 dkg/kg színes paprika. A bogrács aljára kerül a birka feje, a csontos húsok. Ezek után az ízesítő anyagokat - só, bors, kömény, foghagyma- teszem a bográcsba. Majd a húsok következnek. (A májat készre főzés előtt 10 perccel adom a pörkölthöz). Annyi vizet öntök a bográcsba, hogy a húst jól ellepje. Később a főzés során pótolandó. A hagymát apróra vágom, és zsírban aranysárgára pirítom, miután kihűlt, hozzáadom a pirospaprikát. Félfővésben kerül a bográcsba. A főzési idő 3-4 óra.

 

Tönkölybúza, mint köret: A hántolt tönkölybúzát folyóvízzel átmosom, majd pár órára vízbe áztatom. Lábasba téve a búzát kevés zsiradékon (vajon vagy olajon) megfuttatom, dupla mennyiségű sós vízzel felengedve 40-50 percig főzöm. Ízlés szerint borssal, petrezselyemlevéllel ízesítem.

 

 

     

E-mail: